Caterham CT01

Oficiálne predstavenie nového monopostu tímu Caterham – modelu CT01 bolo plánované na štvrtok 26. januára, pričom vozidlo sa malo objaviť na stránkach britského časopisu F1 Racing. Fotografie však unikli už o deň skôr a vďaka tomu máme viac času na detailnú analýzu vozidla.

Tretia sezóna pre tím z Hinghamu, ktorý po minulej sezóne zmenil názov z Team Lotus na Caterham F1, sa začína veľmi sľubne. Okrem toho, že sa stal prvým konštruktérom, ktorý predstavil nové vozidlo a pritiahol nemalú pozornosť najmä kvôli diskutovanému dizajnu prednej časti monopostu, dokázal tím inžinierov vedený Mikom Gascoynom a Markom Smithom už počas zimnej prestávky pripraviť všetko potrebné na to, aby Caterham CT01 mohol absolvovať prvé dni predsezónnych testov v Jereze.

Proces návrhu monopostu sa začal začiatkom roku 2011. Prvý monokok splnil všetky povinné nárazové testy FIA 16. decembra minulého roku, pričom v sobotu 14. januára 2012 (o tri týždne skôr než minulý rok) tím zahájil výrobu šasi s číslom 01. V čase predstavenia vozidla sa dokončovalo i druhé šasi a tým budú tie najdôležitejšie práce pred samotným testovaním hotové.

Keď sa však pozrieme na Caterham CT01 bez akýchkoľvek emócií, na prvý pohľad vidíme ďalší krok vpred v dizajne, ktorý ťaží predovšetkým zo spolupráce s majstrovským Red Bullom a motorovým oddelením Renault. Koncept monopostu je do istej miery založený na poznatkoch z minulej sezóny a inšpirovaný Red Bullom RB7. U nového Caterhamu vidno v porovnaní s Lotusom T128 agresívnejší prístup k dizajnu a snahu zaradiť sa medzi konkurenciu zo stredu poľa.


Porovnanie monopostu Caterham CT01 (hore) a Lotus T128 (dolu) zo záveru sezóny

Podľa slov Marka Smitha (technický riaditeľ), Lewisa Butlera (šéfdizajnér) a Marianne Hinsonovej (vedúca aerodynamického oddelenia) sa technický tím sústredil na niekoľko kľúčových oblastí vozidla, keďže kvôli obmedzenému rozpočtu a zdrojom sa nemohol zamerať na monopost ako celok. Najväčšími zmenami v porovnaní s predchodcom sú popri zníženom nosovom kuželi aj bočnice a kryt motora, karoséria v zadnej časti auta a zadné zavesenie, ochranný oblúk a samozrejme úplne prepracované umiestnenie koncoviek výfukov. Veľké úsilie bolo venované i zaveseniu predných kolies, ktoré sa muselo prispôsobiť upravenému nosu. Vozidlo malo pri odhalení namontované minuloročné predné a zadné krídlo a brzdové kanály pre prívod vzduchu k brzdám.


Pohľad zo špičky nosu na rozhranie nosového kužeľa a monokoku; zdroj: Caterham F1

Ako už bolo spomenuté, nové vozidlo má už na prvý pohľad veľmi netradične riešený nos, ktorého vzhľad poznačili nové Technické pravidlá. Nosový kužeľ leží po celej svojej dĺžke vo výške 55 cm, čo je maximálna výška povolená pre umiestňovanie akejkoľvek karosérie v oblasti pred predným čelom monokoku. FIA totiž chcela, aby výška špičky nosu nepresahovala 55 cm, pretože existovalo riziko, že pri nehode by mohol zasiahnuť hlavu pilota, keďže nosy niektorých monopostov sa už nachádzali vo výške presahujúcej bočnú ochranu kokpitu. Tímy sa ale chceli vyhnúť radikálnej zmene pri konštrukcii šasi a presadili si, aby výška jeho predného čela mohla zostať na úrovni 625 mm. U Caterhamu tak siaha do výšky 62,5 cm a kvôli tomu vznikol na rozhraní medzi ním a nosovým kužeľom „schod“, ktorý je iba jemne zmiernený zaoblením a „V“ profilom. Aby sa pod povrchom nosu zachoval priestor pre usmerňovanie prúdenia vzduchu, je veľmi plochý, pričom musí byť širší kvôli zachovaniu štrukturálnej tuhosti. Nové predné prítlačné krídlo je v súčasnosti vo vývoji a pravdepodobne dôjde k jeho skorému nasadeniu už v prvých predsezónnych testoch.


Vstupný otvor bočnice (z výrezu v ľavom okraji vyčnieva SIT – výstuha bočnej ochrannej štruktúry); zdroj: Caterham F1

Bočnice sa svojou konštrukciou oproti minuloročným radikálne zmenili a tvarovo ich možno prirovnať k bočniciam Red Bullu RB7. Pod vstupným otvorom sú mierne podstrihnuté a smerom dozadu sa výrazne zužujú a plynule prechádzajú do krytu motora a prevodovej skrine. Na ich konci nie je žiadny výstupný otvor, takže ohriaty vzduch je odklonený do jedného centrálneho výstupného otvoru na konci krytu motora. Časť vzduchu môže opúšťať bočnice aj malými otvormi po stranách kokpitu. Kryt motora rovnako ako bočnice smerom dozadu ustupuje a obopína prevodovú skriňu. Jeho tvar už prakticky ani nemožno viac zúžiť. Vyčnieva z neho len centrálny výstupný otvor pre vzduch z bočníc.

Lotus T128 z roku 2011 mal vstupný otvor do airboxu inšpirovaný vlaňajším Mercedesom z roku 2010. Ten bol delený na dva otvory po stranách netradične riešenej ochrannej štruktúry pri prevrátení. Celokarbónovú „čepeľovú“ ochrannú štruktúru tentokrát konštruktéri nahradili konvenčným ochranným oblúkom so zmenšeným vstupným otvorom. Ten je čiastočne kovový a jeho konštrukcia je pekne viditeľná, keďže za otvorom kokpitu tvorí podporné nosníky. Aj keď je teraz z kovu, jeho hmotnosť sa pravdepodobne veľmi nelíši od minulého karbónového, keďže jeho tvar je aj po ubratí materiálu štrukturálne efektívnejší.

Bezpochyby najväčší dopad na výkonnosť nového monopostu bude mať zmenené riešenie koncoviek výfukového potrubia. Opäť si to vynútili upravené pravidlá. Vzhľadom na možnosti poskytované pravidlami je ich umiestnenie celkom konzervatívne. Ležia pomerne nízko a blízko stredu vozidla. Z aktuálne dostupných fotografií sa nedá presnejšie usúdiť ako ich umiestnenie vplýva na karosériu za nimi, pretože posledných 100 mm koncoviek je zakrytých karosériou bočníc. Vymiznutie koncoviek výfukov z priestoru podlahy pred zadnými kolesami potom spôsobilo, že veľká časť podlahy vzadu je teraz úplne prázdna. Okolo zadných kolies sa navyše zväčšilo vykrojenie podlahy.


Najzásadnejšie zmeny medzi monopostom Caterham CT01 a Lotus T128 zo záveru sezóny – nosový kužeľ (modrá); bočnice (zelená); ochranná štruktúra pri prevrátení (červená); koncovky výfukov (žltá)

Vývoj a výskum aerodynamiky prebiehal v aerodynamickom tuneli spoločnosti AEROLAB v Taliansku a v aerodynamickom tuneli tímu Williams. Caterhamu by v tejto oblasti mohol pomôcť predovšetkým zákaz riešení fúkaných difúzorov, vďaka čomu by sa mohla čiastočne zmenšiť jeho strata na najbližších konkurentov z konca stredu poľa.

Čo sa týka mechanického hľadiska, nejde tentokrát o tak veľké zmeny aké musel tím podstúpiť minulý rok, keď prechádzal od Cosworthu k agregátom Renault. Aj naďalej bude pokračovať spolupráca s dvoma kľúčovými partnermi – Red Bullom a Renaultom. Red Bull dodal pre nový monopost kompletné riešenie celokarbónovej prevodovej skrine aj s hydraulikou a do značnej miery aj s prvkami zavesenia zadných kolies. Renault je zas dodávateľom motorov a tiež systému KERS. Ten je u Caterhamu veľkou novinkou a zároveň krokom do neznáma, keďže sa s týmto systémom bude musieť naučiť pracovať.

Zavesenie predných kolies si tím kompletne navrhol a prispôsobil sám, vďaka čomu dokázal optimalizovať rozloženie jednotlivých jeho prvkov tak, aby zabezpečil čistejšie prúdenie vzduchu smerom k zadnej časti vozidla a zníženie ťažiska, čomu prispelo najmä lepšie umiestnenie súčastí systému riadenia. Vpredu sa zachoval push-rod a vzadu zas pull-rod rovnako ako pred rokom.


Pohľad na zadnú časť vozidla; zdroj: Caterham F1

Relatívne nový tím s vysokými ambíciami bude mať pred sebou ďalšiu náročnú úlohu. V prvých dvoch sezónach svojho fungovania dokázal s prehľadom porážať oboch svojich nováčikovských konkurentov, no teraz prišiel čas na to, aby sa posunul ďalej a získal svoj prvý bod. Podľa slov šéfa technického oddelenia bude cieľom tímu bojovať s tímami stredu poľa. Každopádne to bude obrovská výzva, na ktorej zvládnutie bude nevyhnutná dokonalá príprava v predsezónnom testovaní a udržanie kroku s tempom vývoja konkurencie počas sezóny.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s