Sauber C31

Švajčiarsky tím Sauber nastúpi do novej sezóny s novým vozidlom a zároveň obmenenou štruktúrou technického oddelenia. O funkciu bývalého technického riaditeľa Jamesa Keya sa teraz budú deliť predstavitelia oddelení aerodynamiky, dizajnu, výkonnosti a operačného oddelenia. Napriek tomu však nesie nová C31 Keyov rukopis a rovnako aerodynamicky čistý dizajn ako jej predchodca.

Image

Vlaňajšia sezóna sa pre tím z Hinwilu začala veľmi nádejne a keď si odmyslíme diskvalifikáciu oboch monopostov z výsledkovej listiny Veľkej ceny Austrálie kvôli nesprávnemu polomeru zakrivenia klapky zadného krídla, dokázal pravidelne bodovať. V druhej časti sezóny však začal pomaly zaostávať, pretože po kontroverziách ohľadom udržiavania konštantného toku výfukových plynov ukončil vývoj riešenia fúkaného difúzora. Vývoj sa už v tom čase sústredil hlavne na pripravovaný monopost a súčasti, ktoré naň bolo možné preniesť.

Konštruktérom za základ poslúžila solídna koncepcia vylepšená a doplnená o niektoré úplne prepracované mechanické súčasti a karosériu optimalizovanú s ohľadom na posledné zmeny v Technických pravidlách. Filozofiu dizajnu nového vozidla výstižne charakterizoval šéfdizajnér Matt Morris: „C31 je revolučná v oblastiach, kde sme prišli s novými nápadmi (obzvlášť v zadnej časti auta) a evolučná tam, kde sme vedeli, že niektoré prístupy môžeme prevziať.“

Rázvor zostal nezmenený, no monopost je aj tak až o 260 mm dlhší ako minuloročný, na čom sa podpísalo hlavne natiahnutie predného previsu. Celková dĺžka má teraz hodnotu 5 195 mm a to z neho robí jeden z najdlhších monopostov sezóny 2012.

Pohľad na štrbinu (modrá) v nosovom kuželi (sivá) nasadenom na vozidle…

…a demontovanom nosovom kuželi

Schod na rozhraní šasi a nosového kužeľa je riešený veľmi svojsky. Tesne za ním sa totiž nachádza otvor orientovaný proti smeru toku vzduchu pri jazde v priamom smere. Jeho aerodynamický účinok pomáha udržiavať obtekajúci vzduch priľnutý k nosu vozidla, čo môže byť obzvlášť pri takejto dĺžke problémom. Samotný nosový kužeľ je okrem značnej dĺžky (špička presahuje ďaleko za predné krídlo) široký, veľmi plochý a položený stále relatívne vysoko. Nosníky predného krídla sú navrchu dlhšie – pretiahnuté dozadu a smerom k hlavnému profilu predného krídla sa postupne skracujú. Celé predné krídlo je prevzaté z vlaňajšieho modelu a je jeho poslednou verziou. Charakterizujú ho tri elementy s pridanými kaskádami po oboch stranách a dvojica prvkov, ktoré tvoria koncové časti krídla. Deflektory pod nosom sú podobne ako u nového Red Bullu delené.

Došlo aj k jemným korekciám geometrie prednej nápravy. Ramená zavesenia predných kolies majú teraz vyšší sklon a spojovacie tyče riadenia sú opäť elegantne ukryté v prednej tyči horného ramena.

Súprava obligátnych prvkov usmerňujúcich a ovplyvňujúcich prúdenie prenikajúce do zadnej časti – deflektor (zelená), bočnicový panel (červená) a generátor vírenia (modrá); zdroj: formula1.com © Sutton Images

Deflektory pred bočnicami trochu povyrástli a majú o niečo typickejší tvar, keďže zmizli vlaňajšie „schody“. Bočnicové panely za nimi boli dotvarované a pribudli k nim drobné krídelká, ktoré slúžia ako generátory vírenia. V priebehu posledných predsezónnych testov v Barcelone boli k bočnicovým panelom pripojené jemné krídlové profily, ktoré ich spojili s bočnými stranami kokpitu. Ich funkciou je vyhľadenie turbulentného prúdenia od predných kolies, aby mohla byť celá táto energia sústredená v podobe čistého prúdenia do zadnej partie bočníc, kde ohýba tok výfukových plynov smerom k podlahe.

Obrázok 5: prívody vzduchu pre systém chladenia; zdroj: formula1.com © Sutton Images

Vstupné otvory bočníc sú stále pomerne hranaté čo je pozostatok z minulého roku, no zospodu sú teraz zaoblené, aby kopírovali tvar veľmi hlbokého podstrihnutia bočníc v ich prednej časti. Prívody vzduchu sú delené na dve časti (viď červené zvýraznenie na obrázku 5), pričom menší spodný otvor vedie vzduch k chladiču KERS. Karoséria bočníc vzadu ustupuje a zlučuje sa s ostatnou karosériou v zadnej časti vozidla podľa vzoru Red Bullu.

Tím testoval rôzne konfigurácie výstupných otvorov chladenia pre rôzne podmienky. Jednou verziou je dvojica vysokých výstupných otvorov pred zadným zavesením pre štandardné podmienky, čo by mohlo znižovať odpor a zlepšovať efektivitu chladenia, no v teplejších podmienkach by bolo nutné otvory zväčšiť, čím by došlo k negatívnemu vplyvu na prúdenie vzduchu k difúzoru. Druhý variant má jeden centrálny výstupný otvor uprostred krytu motora pred spodným zadným krídlom. Šéfdizajnér Morris priznal, že sa pri stavbe nového auta rozhodli zachovať vlaňajšiu konštrukciu a rozmiestnenie chladičov. Vnútorná aerodynamika je teda viac-menej rovnaká ako u modelu C30.

Chladiaci systém už tradične dopĺňa menší otvor pod airboxom a rebrovanie po oboch stranách kokpitu. Otvor pod airboxom (viď modré zvýraznenie na obrázku 5) je odteraz o niečo väčší a delený, takže nemožno s určitosťou povedať, akým spôsobom je ďalej riešený rozvod vzduchu za ním. Vlani pokračoval vzduch privádzaný z jediného otvoru na tomto mieste k chladiču prevodového oleja.

Sauber využíva všetky dostupné možnosti (downwash a Coandov efekt) na to, aby nasmeroval prúd výfukových plynov k okrajom difúzora; zdroj: formula1.com © Sutton Images

Spomínané výfuky boli v priebehu testovania upravené tak, aby lepšie fungovali v spojení s prúdením, ktoré sa k nim dostáva z prednej časti auta. Koncovky sú zapustené do hornej hrany karosérie bočníc a smerujú pod minimálnym 10° uhlom nahor.

Radikálne zmeny si konštruktéri nechali na zadnú časť vozidla, kde sa prakticky všetky novinky odvíjajú od novej karbónovej prevodovej skrine Ferrari, ktorú spolu s motorom a KERS odoberajú práve od talianskej stajne. Z toho vyplýva aj prechod z riešenia zadného zavesenia push-rod na pull-rod. Scuderia sa inšpirovala Red Bullom a veľmi zúžila prevodovú skriňu, ktorá je teraz dlhšia a nepatrne vyššia. K jej zadnej strane je pripevnená zadná nárazová štruktúra, nad ktorou je spodné zadné krídlo upevnené zhora podobne ako u nového Mercedesu takzvaným swan-neck. Zadné krídlo je prenesené z modelu C30 z roku 2011, pričom spod jeho bočníc zmizli vertikálne prvky rozširujúce odtokovú oblasť difúzora.

Pohľad na zadnú časť Sauberu C31; zdroj: Flickr © Axis of Oversteer

Difúzor je rovnako ako pred rokom kotvený dvoma kovovými lankami, ktoré zabezpečujú jeho tuhosť. Podľa vzoru Red Bullu má v hornej časti medzi bočnicami zadného krídla namiesto Gurneyho klapky malý krídlový profil. Súčasťou centrálneho kanálu je otvor pre štartovacie zariadenie, nad ktorým je štrbina. Po oboch stranách tohto stredového kanálu sú tri menšie kanály, ktoré od seba oddeľujú prúdenia s rôznymi energiami, aby sa zabránilo ich vzájomným interakciám.

Nový monopost je klasickou ukážkou ambiciózneho projektu pripraveného inžiniermi tímu zo stredu poľa. Zdá sa, že Sauber po viac ako dvoch rokoch od odchodu automobilky BMW dosiahol úplnú finančnú stabilitu, ktorá je základom pre ďalší vývoj a rast. Pokiaľ tím dokáže nasmerovať svoje zdroje správnym smerom, má všetky predpoklady na to, aby si upevnil pozíciu vo svojej „skupinke“. Stred poľa bude tento rok pravdepodobne ešte početnejší a boje v rámci neho budú preto ešte tesnejšie.

Štúdiové fotografie vo vysokom rozlíšení:
Pohľad spredu (1900 × 1200)
Pohľad zboku (1900 × 1200)
Pohľad z perspektívy (1900 × 1200)
Pohľad zozadu (1900 × 1200)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s